SMLD12E3N1WT86
DigiKey Part Number
SMLD12E3N1WT86TR-ND - Tape & Reel (TR)
SMLD12E3N1WT86CT-ND - Cut Tape (CT)
SMLD12E3N1WT86DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLD12E3N1WT86
Description
LED BLUE-GREEN DIFFUSED 1608 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue-Green 496nm LED Indication - Discrete 2.9V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
SMLD12E3N1WT86 Models
Category
Lens Size
1.20mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.9V
Series
Current - Test
5mA
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.65mm