STZ5.6NFHT146
DigiKey Part Number
846-STZ5.6NFHT146TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-STZ5.6NFHT146CT-ND - Cut Tape (CT)
846-STZ5.6NFHT146DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STZ5.6NFHT146
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SMD3
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.6 V 200 mW ±5.45% SMD3
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2.5 V
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Not For New Designs
Qualification
AEC-Q101
Configuration
1 Pair Common Anode
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.6 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance
±5.45%
Supplier Device Package
SMD3
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms