VS85VLNVWMTR
DigiKey Part Number
846-VS85VLNVWMTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-VS85VLNVWMTRCT-ND - Cut Tape (CT)
846-VS85VLNVWMTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS85VLNVWMTR
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC PMDE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137V Clamp 1.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount PMDE
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V (Max)
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
94V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V