200LLE10MEFC8X11.5
DigiKey Part Number
1189-1175-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200LLE10MEFC8X11.5
Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
200LLE10MEFC8X11.5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
80 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
152 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C