200SXG220MEFCSN22X25
DigiKey Part Number
1189-200SXG220MEFCSN22X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200SXG220MEFCSN22X25
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
200SXG220MEFCSN22X25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C