250LEX4.7MEFC8X9
DigiKey Part Number
1189-2712-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250LEX4.7MEFC8X9
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
250LEX4.7MEFC8X9 Models
Ripple Current @ Low Frequency
53 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
106 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C