25ZLQ82MEFC5X11
DigiKey Part Number
1189-3641-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25ZLQ82MEFC5X11
Description
CAP ALUM 82UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25ZLQ82MEFC5X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
400 mA @ 100 kHz
Impedance
210 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C