35ZLH1000MEFC12.5X20
DigiKey Part Number
1189-1888-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZLH1000MEFC12.5X20
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35ZLH1000MEFC12.5X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.488 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.48 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C