35ZLH100MEFC6.3X11
cms-digikey-product-number
1189-1300-ND
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
35ZLH100MEFC6.3X11
cms-description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL TH
cms-standard-lead-time
18 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
cms-eda-cad-models
35ZLH100MEFC6.3X11 Models
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
Ripple Current @ Low Frequency
270 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
540 mA @ 100 kHz
Impedance
94 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C