35ZLH680MEFC10X23
DigiKey Part Number
1189-1749-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZLH680MEFC10X23
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35ZLH680MEFC10X23 Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.238 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.25 A @ 100 kHz
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C