400LLE4R7MEFC10X12.5
DigiKey Part Number
1189-1334-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400LLE4R7MEFC10X12.5
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
400LLE4R7MEFC10X12.5 Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
61 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
122 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C