450BXG47MEFC16X25
DigiKey Part Number
1189-450BXG47MEFC16X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450BXG47MEFC16X25
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
440 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C