450MXZ1080MEFCSN30X60
DigiKey Part Number
1189-450MXZ1080MEFCSN30X60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450MXZ1080MEFCSN30X60
Description
CAP ALUM 1080UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
1.08 mF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.89 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.468 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C