450MXZ1460MEFCSN30X80
DigiKey Part Number
1189-450MXZ1460MEFCSN30X80-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450MXZ1460MEFCSN30X80
Description
CAP ALUM 1460UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
1.46 mF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.57 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.284 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C