50PJV220M10X16.5
DigiKey Part Number
1189-50PJV220M10X16.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-50PJV220M10X16.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-50PJV220M10X16.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50PJV220M10X16.5
Description
CAP ALUMHYB 220UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 13mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Rubycon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.6 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.661" (16.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C