CDM-13008
CDM-13008
Understanding Audio Frequency Range in Audio Design
CDM-13008
DigiKey Part Number
102-2495-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDM-13008
Description
SPEAKER 8OHM 200MW TOP PORT 87DB
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 200 mW 880 Hz ~ 20 kHz Top Round
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDM-13008 Models
Category
Efficiency - Testing
200mW/100mm
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Series
Power - Rated
200 mW
Packaging
Tray
Power - Max
500 mW
Part Status
Active
Port Location
Top
Technology
Magnetic
Shape
Round
Type
General Purpose
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Frequency Range
880 Hz ~ 20 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency - Self Resonant
1100Hz
Termination
Solder Pads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Efficiency - dBA
87.00
Height - Seated (Max)
0.114" (2.90mm)