CDMG15008-03A
CDMG15008-03A
CDMG15008-03A
CDMG15008-03A
DigiKey Part Number
CDMG15008-03A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDMG15008-03A
Description
SPEAKER 8OHM 300MW TOP PORT 88DB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 300 mW 900 Hz ~ 20 kHz Top Round
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDMG15008-03A Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Power - Rated
300 mW
Series
Power - Max
500 mW
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
900 Hz ~ 20 kHz
Termination
Solder Pads
Frequency - Self Resonant
900Hz
Size / Dimension
0.591" Dia (15.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)