CFM-3010B-080-267
CFM-3010B-080-267
CFM-3010B-080-267
DigiKey Part Number
2223-CFM-3010B-080-267-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-3010B-080-267
Description
FAN AXIAL 30X10.5MM 5VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 30mm L x 30mm H Ball 2.5 CFM (0.070m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM-3010B-080-267 Models
Category
Noise
26.8dB(A)
Mfr
Power (Watts)
850 mW
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 30mm L x 30mm H
Current Rating (Amps)
0.170A
Width
10.50mm
Voltage Range
4.5 ~ 5.5VDC
Air Flow
2.5 CFM (0.070m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.080 in H2O (19.9 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C