CMC-4015-40L170
CMC-4015-40L170
DigiKey Part Number
2223-CMC-4015-40L170-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMC-4015-40L170
Description
MIC, 4MM ECM, OMNIDIRECTIONAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Hz ~ 20 kHz Analog Microphone Electret Condenser 2 V ~ 10 V Omnidirectional (-40dB ±3dB @ 94dB SPL) Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMC-4015-40L170 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance
2.2 kOhms
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage - Rated
2 V
Series
Voltage Range
2 V ~ 10 V
Packaging
Bag
Current - Supply
500 µA
Part Status
Active
Port Location
Top
Type
Electret Condenser
Ratings
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Output Type
Analog
Termination
Wire Leads
Direction
Omnidirectional
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Frequency Range
100 Hz ~ 20 kHz
Height (Max)
0.067" (1.70mm)