CMC-6013-38L100
DigiKey Part Number
102-5624-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMC-6013-38L100
Description
MICROPHONE COND ANALOG OMNI
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Hz ~ 20 kHz Analog Microphone Electret Condenser 2 V ~ 10 V Omnidirectional (-38dB ±3dB @ 94dB SPL) Wire Leads
EDA/CAD Models
CMC-6013-38L100 Models
Category
Impedance
2.2 kOhms
Voltage - Rated
2 V
Series
Voltage Range
2 V ~ 10 V
Packaging
Box
Current - Supply
150 µA
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Height (Max)
0.059" (1.50mm)
Frequency Range
100 Hz ~ 20 kHz