CMC-6027-42L100
DigiKey Part Number
102-4102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMC-6027-42L100
Description
MIC COND ANLG OMNI -42DB 0.236"D
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Hz ~ 20 kHz Analog Microphone Electret Condenser 2 V ~ 10 V Omnidirectional (-42dB ±3dB @ 94dB SPL) Wire Leads
EDA/CAD Models
CMC-6027-42L100 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance
2.2 kOhms
Voltage - Rated
2 V
Series
Voltage Range
2 V ~ 10 V
Packaging
Box
Current - Supply
500 µA
Electret Condenser
Ratings
IP57 - Dust Protected, Waterproof
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Frequency Range
100 Hz ~ 20 kHz
Height (Max)
0.161" (4.10mm)