MJ1-2503A
MJ1-2503A
Understanding Audio Jack Switches and Schematics
MJ1-2503A
DigiKey Part Number
CP1-2503AM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJ1-2503A
Description
CONN JACK MONO 2.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.50mm (0.094", 3/32", Sub Mini, Miniature) - Headphone Phone Jack Mono Connector Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MJ1-2503A Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shielding
Unshielded
Packaging
Bag
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Active
Voltage - Rated
12VDC
Connector Type
Phone Jack
Current Rating (Amps)
1 A
Gender
Female
Contact Material - Plating
Tin
Signal Lines
Mono
Body Material
Brass
Industry Recognized Mating Diameter
Body Color
Silver, Black
Actual Diameter
0.102" (2.60mm)