SJ3-35083D-TR
DigiKey Part Number
2223-SJ3-35083D-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-SJ3-35083D-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2223-SJ3-35083D-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJ3-35083D-TR
Description
AUDIO JACK, 3.5MM, THROUGH HOLE,
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
EDA/CAD Models
SJ3-35083D-TR Models
Category
Termination
Solder
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Voltage - Rated
12VDC
Current Rating (Amps)
1 A
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Mating Length/Depth
0.551" (14.00mm)
Industry Recognized Mating Diameter
Contact Material - Plating
Gold
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)