TB006-508-09BE
TB006-508-09BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB006-508-09BE
DigiKey Part Number
102-6198-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB006-508-09BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.08
Detailed Description
9 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TB006-508-09BE Models
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Box
Color
Blue
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
9
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Current
12 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V