TB007-508-10GR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 463
Unit Price: RM8.79000
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 148
Unit Price: RM8.98000
Datasheet
Image for TB007-508-10GR is not available
TB007-508-10GR
DigiKey Part Number
2223-TB007-508-10GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB007-508-10GR
Description
I/C Rectangular
Detailed Description
10 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Box
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
10
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Current
16 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V