TBP02R1-381-02BE
DigiKey Part Number
102-6480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP02R1-381-02BE
Description
TERM BLOCK HDR 2POS 3.81MM
Detailed Description
2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBP02R1-381-02BE Models
Category
Voltage - IEC
250 V
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Color
Blue
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
2
Features
Notch Guide
Positions Per Level
2
Pitch
0.150" (3.81mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation
90°, Right Angle
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Termination Style
Solder
Insulation Height
0.284" (7.21mm)
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Current - IEC
7A