TBP02R2-381-10BE
DigiKey Part Number
102-6500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP02R2-381-10BE
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBP02R2-381-10BE Models
Category
Current - IEC
7A
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage - IEC
250 V
Series
Current - UL
8 A
Packaging
Bag
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Color
Blue
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
10
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Contact Material
Copper Alloy
Pitch
0.150" (3.81mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation
Vertical
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Termination Style
Solder
Insulation Height
0.362" (9.20mm)