TBP02R2-381-16BE
DigiKey Part Number
102-6503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP02R2-381-16BE
Description
TERM BLOCK HDR 16POS 3.81MM
Detailed Description
16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBP02R2-381-16BE Models
Category
Current - IEC
7A
Voltage - IEC
250 V
Series
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Color
Blue
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
16
Positions Per Level
16
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Insulation Height
0.362" (9.20mm)