TBP03P4-350-04GR
DigiKey Part Number
2223-TBP03P4-350-04GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP03P4-350-04GR
Description
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
8 A
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Packaging
Box
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-1.5mm²
Part Status
Active
Color
Green
Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
4
Contact Mating Finish
Nickel
Positions Per Level
4
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Screw Size
M2
Pitch
0.138" (3.50mm)
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Plug Wire Entry
90°
Wire Strip Length
6-7mm
Termination Style
Screw
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Current - IEC
7A
Insulation Height
0.756" (19.20mm)
Voltage - IEC
320 V