TBP03P4-350-08BE
TBP03P4-350-08BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBP03P4-350-08BE
DigiKey Part Number
2223-TBP03P4-350-08BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP03P4-350-08BE
Description
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.50MM
Detailed Description
8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Packaging
Box
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-1.5mm²
Color
Blue
Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
8
Contact Mating Finish
Nickel
Positions Per Level
8
1
Screw Size
M2
Pitch
0.138" (3.50mm)
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Plug Wire Entry
90°
Wire Strip Length
6-7mm
Termination Style
Screw
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC
7A
Insulation Height
0.756" (19.20mm)
Voltage - IEC
320 V