TBP03P5-350-05GR
DigiKey Part Number
2223-TBP03P5-350-05GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP03P5-350-05GR
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.50MM
Detailed Description
5 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 270° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Packaging
Box
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-1.5mm²
Color
Green
Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
5
Contact Mating Finish
Nickel
Positions Per Level
5
1
Screw Size
M2
Pitch
0.138" (3.50mm)
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Plug Wire Entry
270°
Wire Strip Length
6-7mm
Termination Style
Screw
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC
7A
Insulation Height
0.756" (19.20mm)
Voltage - IEC
320 V