CL05A106MP6NUN8
DigiKey Part Number
1276-CL05A106MP6NUN8TR-ND - Tape & Reel (TR)
1276-CL05A106MP6NUN8CT-ND - Cut Tape (CT)
1276-CL05A106MP6NUN8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05A106MP6NUN8
Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CL05A106MP6NUN8 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)