RC1005F222CS
DigiKey Part Number
1276-4046-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-4046-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1005F222CS
Description
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
56 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC1005F222CS Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)