RC1608F1R0CS is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 10,589
Unit Price: RM0.43000
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 20,385
Unit Price: RM0.71000
Datasheet
Upgrade
WEC
Stackpole Electronics Inc
1 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC1608F1R0CS
DigiKey Part Number
1276-4471-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1608F1R0CS
Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC1608F1R0CS Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)