RC1608F8061CS is available for purchase but is not normally stocked.
Bourns Inc.
In Stock: 43,017
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
8.06 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC1608F8061CS
DigiKey Part Number
1276-4735-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1608F8061CS
Description
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC1608F8061CS Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)