ASP-134606-01
DigiKey Part Number
SAM8733-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASP-134606-01
Description
CONN ARRAY PLUG 160POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
160 Position Connector Array, Male Pins Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASP-134606-01 Models
Category
Number of Rows
4
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
VITA 57
Packaging
Strip
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Array, Male Pins
Height Above Board
0.181" (4.60mm)
Number of Positions
160
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)