Image for MTSW-109-22-S-D-285 is not available
MTSW-109-22-S-D-285
DigiKey Part Number
MTSW-109-22-S-D-285-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-109-22-S-D-285
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-109-22-S-D-285 Models
Contact Length - Mating
0.285" (7.24mm)
Series
Contact Length - Post
0.245" (6.22mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A