SL-132-G-11
DigiKey Part Number
SAM1103-32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL-132-G-11
Description
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SL-132-G-11 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.132" (3.35mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.108" (2.75mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C