SSA-102-W-T
DigiKey Part Number
SAM1125-02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSA-102-W-T
Description
CONN RCPT 2POS 0.1 TIN PCB
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Receptacle, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSA-102-W-T Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.230" (5.85mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.656" (16.66mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Board to Board
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Voltage Rating
1000V