TLW-105-06-T-S
DigiKey Part Number
SAM1101-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLW-105-06-T-S
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TLW-105-06-T-S Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.105" (2.67mm)
Series
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact