TLW-135-06-G-D
DigiKey Part Number
SAM1096-35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLW-135-06-G-D
Description
CONN HEADER VERT 70POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 70 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TLW-135-06-G-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.105" (2.67mm)
Series
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact