TMM-138-01-G-D
DigiKey Part Number
SAM1173-38-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMM-138-01-G-D
Description
CONN HEADER VERT 76POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 76 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMM-138-01-G-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Series
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact