TMM-150-01-S-D
DigiKey Part Number
SAM1175-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMM-150-01-S-D
Description
CONN HEADER VERT 100POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 100 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
TMM-150-01-S-D Models
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Series
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact