TMM-150-01-T-D
DigiKey Part Number
SAM1177-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMM-150-01-T-D
Description
CONN HEADER VERT 100POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 100 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
TMM-150-01-T-D Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Connector Type
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact