TSW-101-23-T-S
DigiKey Part Number
SAM1075-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-101-23-T-S
Description
CONN HEADER VERT 1POS
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 1 position
EDA/CAD Models
TSW-101-23-T-S Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C