TSW-104-23-S-D
DigiKey Part Number
SAM1072-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-104-23-S-D
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSW-104-23-S-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C