TSW-110-14-L-D
DigiKey Part Number
SAM1054-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-110-14-L-D
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-110-14-L-D Models
Contact Length - Mating
0.320" (8.13mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C