TSW-124-23-S-S
DigiKey Part Number
SAM1073-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-124-23-S-S
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-124-23-S-S Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C