Image for BSH1403P31F2A is not available
BSH1403P31F2A
DigiKey Part Number
4008-BSH1403P31F2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSH1403P31F2A
Description
MOTOR 140 IP65 KEYED INC BRK ANG
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 4000 RPM 3.9kW 480VAC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
2662 / 18800
Manufacturer
Schneider Electric
Power - Rated
3.9kW
Series
Size / Dimension
Square - 5.512" x 5.512" (140.00mm x 140.00mm)
Packaging
Box
Diameter - Shaft
0.945" (24.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
1.969" (50.00mm)
Type
AC Motor
Mounting Hole Spacing
5.118" (130.00mm)
Function
Servomotor
Termination Style
Connector
Voltage - Rated
480VAC