LCDA12C-8.TBT
DigiKey Part Number
LCDA12C-8.TBTTR-ND - Tape & Reel (TR)
LCDA12C-8.TBTCT-ND - Cut Tape (CT)
LCDA12C-8.TBTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCDA12C-8.TBT
Description
TVS DIODE 12VWM 26.6VC 16SO
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26.6V Clamp 20A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 16-SO
Category
Power - Peak Pulse
500W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
8pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
8
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26.6V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20A (8/20µs)